ARMĒNIJAS VALSTS DŽEZA ORĶESTRIS – Saulkrasti Jazz Festival

ARMĒNIJAS VALSTS DŽEZA ORĶESTRIS

ARMĒNIJAS VALSTS DŽEZA ORĶESTRIS
ARMĒNIJAS VALSTS DŽEZA ORĶESTRIS

1938. gadā Armandi Ayvazjanam nodibināja Armēnijas Valsts džeza orķestri. Un šis, 2018.gads, Armēnijā ir īpašs gads, jo tiek atzīmēts kā džeza mūzikas dibināšanas 80. gadadiena.

Armēnijas Valsts džeza orķestris baudīja lielu klausītāju mīlestību un apbrīnu jau kopš tā pirmās pastāvēšanas dienas. Ļoti īsā laikā džeza orķestris, kura sastāvā muzicēja  Armēnijas talantīgākie mākslinieki, ieguva plašu atpazīstamību bijušajā Padomju Savienībā. Prasmīgi izveidots repertuārs, kurā iekļautas paša Ayvazyana un citu Armēņu mūzikas autoru dziesmas, lika atmaigt tūkstošiem klausītāju sirdīm. Artemy Ayvazyan vadītajā orķestra sastāvā muzicēja tādi plaši pazīstami mākslinieki kā Tsolak Vardazaryan (trompete), Michael Khachatryan (trompete) un, protams, Robert Yolchyan, kurš ir instrumentālās džeza mūzikas skolas dibinātājs Armēnijā.

Kopš 1956.gada diriģenta lomu sastāvā uzņēmās talantīgais pianists un komponists Konstantin Orbelyan, kurš šo pienākumu pildīja 36 gadu garumā. Pateicoties mūziķu meistarībai, izcilu solistu personībām un, protams, Orbelyana prasmīgajai vadībai, orķestris ļoti ātri ieguva starptautisku atpazīstamību arī ārpus Padomju Savienības robežām.

Orķestris ir devies neskaitāmās tūrēs ārpus Padomju Savienības robežām uz Tunisiju, Poliju, Vāciju, Franciju, Libānu, Sīriju un citām valstīm. 1975. gadā īpaši nozīmīgu un aizraujošu tūri orķestris piedzīvoja džeza mūzikas dzimtenē – Amerikas Savienotajās Valstīs. Larisa Dolina, Irina Otieva, Alla Pugacheva, Jacques Duvalian, Simon Tery an, Erna Yuzbashyan, Zara Tonikyan, Tatevik Hovhannisyan, Elvina Makaryan ir tikai daži no šobrīd mūzikas pasaulē zināmajiem vārdiem, kas savu slavu un atpazīstamību iemantojuši uzstājoties kopā ar Armēnijas Valsts džeza orķestri tā leģendārā maestro vadībā. Saistībā ar sarežģīto sociālo un militāro situāciju valstī, 1992.gadā orķestra darbība tika apturēta.

Savu darbību Armēnijas Valsts džeza orķestris atsāka 1997.gadā. Mākslinieciskais vadītājs Armen Martirosyan un saksofonists Armen Hyusnunts pieaicināja orķestrī jaunus mūziķus, bagātināja repertuāru ar modernākām mūsdienu kompozīcijām, kas vēl vairāk izcēla orķestra augsto meistarību un profesionalitāti.