MODAL JAZZ QUINTET – Saulkrasti Jazz Festival

MODAL JAZZ QUINTET

MODAL JAZZ QUINTET

Modālais džezs ir improvizācijas koncepts, kura pamatā ir skaņkārtu, skalu jeb modu (“moods” angļu val.) izmantošana improvizācijā un skaņdarba uzbūvē atšķirībā no ierastās uz akordu harmonisko tīklu balstītās skaņdarba un improvizācijas uzbūves. Mūzikā ar teminu “skala” apzīmē skaņurindu, turklāt to bieži lieto, lai apzīmētu skaņurindu, kas nav mažors vai minors. Skalas savā daiļradē jau pielietoja tādi komponisti kā K. Debisī un B. Bartoks, kuri juta nepieciešamību iet tālāk par tradicionālajām mažora/minora tonalitātēm. No 1950. gadiem modālo pieeju sāka izmantot arī džeza mūziķi. Modālais džezs attīstījās 1950. un 1960. gados, un īpaši saistāms ar Mailza Deivisa t.s. “pirmā kvinteta” ierakstiem albumos “Milestones” un “Kind of Blue”, kā arī Džona Koltreina kvarteta ieskaņojumos laika posmā no 1960 līdz 1964. gadam. Citi nozīmīgi modālā džeza izpildītāji ir Woody Shaw, Bill Evans, Herbie Hancock, Wayne Shorter u.c.

Vlad Zelkin, bungas
Dzimis 1950. gada 8. janvārī Viļņā un jau agrā bērnībā interesējās par visu, kas saistīts ar mūziku. Bungu spēli uzsāka 15 gadu vecumā. 1967. gadā iestājās Viļņas Tallat-Kelpš mūzikas konservatorijā perkusiju klasē, taču gadu vēlāk tika iesaukts milirārajā dienestā, kur pievienojās armijas orķestrim. Pēc armijas Vlads turpina muzicēt Valsts orķestrī Trimitas, uzstājas nakts klubos, restorānos kā arī spēlē Valsts Radio un TV orķestrī. 1978. gadā Vlads emigrē uz ASV, kur turpina regulāri muzicēt kopā ar pazīstamiem džeza un r’n’b māksliniekiem. Mūziķim ir bijis tas gods uzstātie pašām pirmajā Detroit-Montreaus Jazz Festival 1980. gadā.

Boris Bannyh, bass
Profesionāls un daudzpusīgs māklsinieks, kurš mūzikā darbojas vairāk kā 40 gadus. Pedalījies neskaitāmos džeza mūzikas festivālos – Jazz in Marciac – 1991 (Francija), Pori Jazz – 1989 (Somija), Tbilisi Jazz – 1978 (Gruzija), Rostov Jazz – 1976 (Krievija) un daudzos citos. Karjeras laikā muzicējis kopā ar V. Viadro Kvartetu/Trio, “Mitrohin Master Band”, “New Moscow Jazz Band”, Latvijas Radio Big Band un pašu maestro Raimondu Paulu.

Indriķis Veitners, tenora saksofons
Džeza saksofonists un klarnetists, džeza mūzikas pedagogs, vēsturnieks un Latvijas Mūzikas akadēmijas džeza nodaļas vadītājs. No studiju laika regulāri piedalās ierakstos un uzstājas kopā ar pazīstamiem Latvijas mūziķiem – Raimondu Raubiško, Uldi Marhilēviču, Raimondu Macatu, Denisu Paškēviču un daudziem citiem. Darbojas bigbendā “Mirage Jazz Orchestra”.

Lauris Amantovs, trombons
Talantīgs, perspektīvs un radošs jaunās paaudzes džeza mūziķu pārstāvis. Studējis džezu Klaipēdas universitātē (Lietuva), kā arī pie tādām slavenībām kā Peter Herbolzheimer un Jiggs Wigham. Vairāku starptautisku improvizācijas konkursu laureāts. Paralēli studijām visu laiku nodarbojies ar dažādu jaunu muzikālu kolektīvu organizēšanu (“West Coast Band”, “Riga Cool quintet”, “Mirage Jazz Orchestra”, “Mirage octet” u.c.)

Artjom Sarvi, taustiņi
Absolvējis Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju un šobrīd studē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Džeza nodaļā. Liela Artjoma aizraušanās ir Latīņamerikāņu mūzika. Savu muzikālo karjeru uzsācis kopā ar Jelgavas Bigbandu. Artjoms pievērsies arī kompozīcijai un, kā viņš pats atzīst, tas jebkuram mūziķim ir ļoti svarīgs process, kas ļauj māksliniekam pilnveidoties un attīstīt jaunas idejas.