Šauļu Big Band & Cecile Verny – Saulkrasti Jazz Festival

Šauļu Big Band & Cecile Verny

21 jūlijs, 2023 | 20:00

Lielā skatuve

Lielā skatuve

ŠAUĻU BIGBENDS:

Kamēr daži Viļņas Universitātes studenti mēģināja spēlēt džezu kafejnīcā “Neringa”, kas tika atvērta 1960. gadā, un pirms leģendārais J. Tiškus 1955. gadā Kauņā izveidoja tikpat leģendāro bigbendu, Šauļos jau bija trīs bigbendi, kas 1954. gadā spēlēja savu mūziku koncertos un greznoja svētku un festivālu programmas. Diemžēl, kā mēs visi zinām, džezs padomju varai 20. gadsimta otrajā pusē bija svešs ķermenis, tāpat kā nacistiem pirmajā pusē. puse. Tradīcija tika lauzta, taču tā nekad neatstāja patiesu entuziastu atmiņu. Šauļu senioru bigbenda mūziķi kā biznesa sponsorēti amatieri spēlēja septiņus ar pusi gadus, līdz tika izveidots Šauļu bigbends.

Savācot vajadzīgos spēkus, tas notika 2002. gadā. Trompetists Romualdas Sabaliausks un diriģents Romualdas Jankus nodibināja Šauļu bigbendu. Viņi aicināja orķestrī Šauļu labākos mūziķus, lai atdzīvinātu senās bigbenda tradīcijas pilsētā. Šauļu bigbenda (tolaik Šauļu senioru bigbenda) oficiālais dibināšanas datums ir 2002. gada 22. novembris. Bigbenda pirmā uzstāšanās – Vecgada vakara koncerts Kultūras centra trešā stāva zālē. Kopš dibināšanas bigbends bija pilnā sastāvā – 17 mūziķi.

Diriģenta un mākslas direktora pienākumus pildījis Romualdas Jankus. Jaroslavs Cechanovičius pievienojās komandai un kļuva par galveno māksliniecisko direktoru un diriģentu 2006. gadā. Profesionāla džeza orķestra statusu bigbends ieguva 2009. gadā. Kolektīvam bija daudz koncertu. Programmas tika sagatavotas kopā ar lietuviešu džeza solistiem un izpildītājiem, piemēram, R. Ščiogolovaite, N. Malūnavičiūtė, K. Svolkinaitė, S. Jakubėnaitė, I. Dirgėlaitė, M. Liubinaitė, R. Švilpaitė, I. Jurgelevičiūtė, V. Malinauskas, S. Januška, “London Bridge Band” (Lielbritānija), “Žvaigždžių kvartetas”, “Retro”, “Jazz Singers” un citi slaveni vokālisti un instrumentālisti. Orķestris piedalījies Rīgas, Liepājas, Minskas džeza festivālos, pastāvīgs Birštonas džeza festivāla dalībnieks, viesojies Zviedrijā.

Raitis Ašmanis (Latvija) kļuva par Šauļu bigbenda vadītāju 2015. gadā. Strādīgs un harizmātisks diriģents kopā ar kolektīvu sagatavoja dažādas koncertprogrammas, no kurām dažas: “Frank Sinatra– 100!” sadarbībā ar vokālistu Daumantu Kalniņu (Latvija) un “Lindyhop.lt” dejotājiem “Ella Fitzgerald – 100” sadarbībā ar vokālisti Cecile Verny (Vācija), programma kopā ar rokenrola karali Aļģirdu Šuminsku, programma “Latin American Rhythms” sadarbībā ar solistiem no ASV (Bobby Chaves, Kostantin Jemelianov, Lawrence Gillespie), dziedātāju Aiju Vītoliņu un salsas dejotājiem no Latvijas, kā arī daudziem citiem.

Šauļu bigbenda kodolu veido Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas un Klaipēdas Universitātes Džeza nodaļas absolventi. Kolektīvā uzstājas pazīstamas džeza slavenības: saksofonisti – J. Kuraitis, K. Sova, D. Praspaliauskis, trombonisti – V. Surdokas, S. Sasnausks, trompetists D. Levencovas u.c. Šobrīd daļa Šauļu bigbenda mūziķu ir spēcīgākie Lietuvā. Kolektīvs īpaši lepojas ar vienu no labākajām saksofonistu grupām valstī. Patiesa Orķestra rota – P. Jaraminas, bijušais Šauļu pilsonis un viens no Lietuvas slavenākajiem džeza pianistiem. Un unikālā daļa ir tā, ka kopā ar Šauļu kamerorķestri viņi veido vienīgo simfoniskā džeza kolektīvu Lietuvā.

Profesionāla džeza orķestra statusu ieguvušajam Šauļu pilsētas pašvaldības kolektīvam priekšā ir ambiciozi mērķi. Nozīmīgākais no tiem – aizstāvēt lietuviešu autoru skaņdarbus bigbendam. Neilgi pēc Šauļu bigbenda izveidošanas radās ideja organizēt starptautisku bigbendu festivālu “Big Band Festival Šiauliai”, kas aicināja daudz profesionālu bigbendu ne tikai no Lietuvas, bet arī no visas Eiropas un valstīm. “

 

Viktoras Gerulaitis, muzikologs

Kaislīga, pasaulē pazīstama dziedātāja, tomēr viņa nekad nav apmeklējusi dziedāšanas nodarbības. Viņas mājas ir Džezs, taču atkal un atkal viņa bezbailīgi un prasmīgi dodas ekskursijās uz Soulu, Blūzu, Afro un Roku.  Kotdivuāriete, francūziete, kosmopolītiska un tomēr stingri sakņojas sevis izvēlētajā dzīvesvietā Dienvidbādenē.  Enerģiska un spēcīga sieviete uz skatuves, kuras lielākais hobijs, neskaitot ēst gatavošanu un šūšanu, ir gulēšana. Un joprojām sieviete, kas izstaro dzīvesprieku, kura ar savu labdarības darbu neņem vērā cilvēces ēnas puses. Ikviens, kurš satiek Cécile Verny, koncertā vai privāti kompaktdiskā, tiek iepazīstināts ar vispusīgu sakarīgu personību, kas dzīvo savā mākslā un kurai viņas dzīve nozīmē mākslu.

Vairāk koncertu šajā dienā